AVAILABLE WORLDWIDE
GOOD NEWS Prague Big Band Milan Svoboda
1/ CYCLOPS / KYKLOP / 6:03  2/ GEMINI / BLÍŽENCI /  11:44 3/ DESIRE / TOUHY / 7:20 4/ MEETING / SHLEDÁNÍ / 9:54 5/ TRIBUTE TO G.E. / POCTA PANU G.E.  / 11:59 6/ MONKEY DIET / OPIČÍ SNĚM / 7:50 7/ GOOD NEWS FROM BEYOD / DOBRÁ ZPRÁVA ODTAMTUD / 7:14  All titles composed, arranged and conducted by Milan Svoboda Total Time 62:31 Recorded in Prague June 2007 / Sound & Mix Karel Fisl Mastering Svengali Ales Charvat / Photo Antonin Marik & Martin Zeman Graphic Design Adela Svobodova / Executive Producer Paul Vlcek Cube-Metier MJCD2842 ©+ (P) 2008 Cube-Metier Ltd., GL50 2BY, UK
 In November 2005 Prague’s Lucerna Concert Hall has  witnessed the 30th anniversary concert of the Prague  Big Band for which I have upgraded my existing group  called the Kontraband to get the full Big Band  sound.  The rich sonority of the full Big Band has, again,   reignited my imagination. At that time the era of the  Kontraband, which has been the part of Prague’s jazz  scene since the late eighties, was coming to its close  anyway and I must admit I longed to lead a full Big  Band again.  This updated ensemble then was made  up of the top Prague jazz musicians and for me it was  a real pleasure to work with these great musicians. I  have selected and re-arranged again the tunes  presented here, in order to give the soloists their own  unique space and their chance to shine. (Milan Svoboda)  
U příležitosti velkého koncertu v pražské Lucerně v  listopadu roku 2005, který se konal k 30. výročí založení  Pražského Big Bandu, jsem doplnil svůj stávající  orchestr Kontraband na plné obsazení big bandu a tento hutný a plný zvuk mne opět nadchl. Éra orchestru  Kontraband, který působil na hudební scéně od konce 80 tých let jako varianta Pražského big bandu, se do jisté  míry naplnila a já zatoužil vystupovat opět s orchestrem  v klasickém bigbandovém obsazení. V orchestru se sešla  výborná sestava špičkových jazzmanů a pro mne je to  svátek a radost pracovat s takovými osobnostmi. Pro  tuto nahrávku jsem vybral kompozice, které jsem nově  aranžoval pro plné obsazení a které tvoří páteř našeho  současného repertoáru. Představí se v nich jako sólisté  téměř všichni členové orchestru.  (Milan Svoboda)